Mint ahogy minden évben, így idén is van néhány nagynevű (és nem érdemtelenül nagynevű) játékos, akinek lejár a szerződése. Náluk elég komoly gondokba ütközhet az új kontraktus megkötése még a szabadügynök piac megnyitása előtt. A franchise tagek kiosztása február 20-án kezdődhet és március 5-ig lehet élni a lehetőséggel, míg a szabadügynökök igazolása március 13-án 16:00-tól (Eastern time) indul. Ha többet akarsz tudni a franchise tagről akkor: snap! Ha lusta vagy megismerni a szabályokat, akkor itt a link a bejegyzés második, érdemi részéhez: Franchise tag előrejelzés (2)
Először is kezdjük egy kis szabálymagyarázattal, azaz: mi a fene az a franchise tag?
Az NFL-ben az úgynevezett franchise taget olyan játékos kaphatja meg, aki free agent (szabadügynök) lesz. A tag a csapathoz köti a játékost egy évig (gyakorlatilag egy egyéves szerződésről van szó). Speciális szabályok vonatkoznak azonban rá. Minden csapat csak egy játékosra rakhatja rá a franchise taget (legyen az exkluzív vagy nem exkluzív típusú, erről mindjárt lesz szó). Általában olyan játékos szokta ezt megkapni, aki a csapat legértékesebb free agentje lenne és mondjuk esélytelen az idő rövidsége miatt egy mindenkinek tetsző, hosszútávú szerződés megkötése. A kijelölt franchise játékos szerződése teljes egészében garantált, vagyis az összes pénzt megkapja, nincs trükközés, nincs bónusz és egyebek. Természetesen a franchise taget vissza is lehet utasítani.
Exkluzív vagy nem exkluzív... mi a különbség?
Az exkluzív franchise taget kapó játékos egyéves szerződést köt a csapattal. Ebben az esetben a játékos nem tárgyalhat más csapatokkal. A szerződés összege (vagyis amennyit a játékos keresni fog egy év alatt) az azonos pozícióban játszó, öt legjobban fizetett játékos következő évi fizetésének átlaga. Magyarul, a most kiosztott tag esetében a 2012 szeptemberében kezdődő szezonra vonatkozó fizetések számítanak.
A nem exkluzív tag esetében a játékos tárgyalhat más csapatokkal is, azonban amennyiben a játékos máshova ír alá, az őt elveszítő csapat az új csapattól 2 elsőkörös draft picket kap cserébe. Az egy évre szóló szerződés összege ez esetben az adott pozícióban játszó, legjobban fizetett játékos elmúlt 5 szezonbeli éves bérének átlaga, vagy a tagelt játékos előző évi fizetésének 120 százaléka (a két lehetőség közül a nagyobbat kell megadni).
Jó-jó, eddig értem, de mi történik a franchise tag kiosztása után?
Amennyiben egy játékos (például a legfrissebb hír, hogy egykori irányítónk, Michael Vick exkluzív franchise taget kapott az Eaglestől) megkapja valamelyik taget, a csapat lehetőséget kap, hogy július 15-ig (vagy ha az hétvége, akkor az azt követő első munkanapig) kidolgozzon egy új, hosszútávú szerződést a játékos számára. Amennyiben a csapat és a játékos nem jutnak egyezségre a határidőig, a játékosnak ajánlott aláírnia az egyéves szerződést. Ebben az esetben viszont év közben (pontosabban az alapszakasz utolsó mérkőzéséig) már nem tárgyalhatnak a játékossal új szerződésről. Ha nem írja alá, mert megteheti, nos, az eléggé bonyolult, a lényeg, hogy ezt már nem szokták megtenni. Ha valaki megkapja a franchise taget, azt alá szokta írni, hacsak nem sikerül új szerződést kidolgozni a határidőig. Ha mégis érdekelne, hogy ilyenkor mi is van, akkor itt egy angol nyelvű magyarázat: katt.
(Forrás: Cincy Jungle)
Most, hogy képben vagyunk a franchise tag intézményével, térjünk rá a témára, amiről eredetileg a blogbejegyzés szólt volna. Csak éppen túl hosszúra sikerült a szabálymagyarázat, upsz. Szóval a második részből minden kiderül: Franchise tag előrejelzés (2)
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.